Komitety Łączności ze Szpitalami

From WikiBrooklyn

Komitety Łączności ze Szpitalami (ang. Hospital Liaison Committee) zostały powołane do życia przez Towarzystwo Strażnica na początku lat osiemdziesiątych w odpowiedzi na narastające niezrozumienie i konflikty pomiędzy środowiskiem lekarskim a członkami Organizacji Świadków Jehowy odmawiającymi leczenia krwią i jej preparatami. W związku z tym Ciało Kierownicze tego wyznania zatwierdziło program nawiązania kontaktu z lekarzami i szpitalami.

Na początku przedstawiciele Świadków Jehowy z biura głównego w Nowym Jorku odwiedzali liczne duże szpitale w tym mieście. Wg informacji podawanych przez Towarzystwo „spotkało się to z przychylną reakcją i pozwoliło na nawiązanie współpracy, zapobiegającej ewentualnym konfliktom”. Kolejnym etapem działalności KŁS było zorganizowanie w większych miastach USA szeregu seminariów. Jak donosi Przebudźcie się! z kwietnia 1991 roku, „cechą znamienną tych kursów szkoleniowych były spotkania w pobliskich ośrodkach medycznych, przysposabiające miejscowych Świadków Jehowy do kontynuowania omawianego programu. W Chicago przeprowadzono rozmowę z wydawcą Journal of the American Medical Association. Wynikiem była zachęta do napisania artykułu, który informowałby lekarzy, jak współpracować ze Świadkami Jehowy”. Materiał ten został przedrukowany na stronach 27 do 29 broszury Jak krew może ocalić twoje życie? (1990). Co ciekawe, w zrewidowanej wersji tej broszury z roku 2005 zmieniono treść kilku zdań odnośnie frakcji krwi i zabiegów medycznych na które godzą się ŚJ (dopasowując je do tzw. „nowego światła”), nadal podtrzymując, iż jest to przedruk oryginalnego artykułu z roku 1981.

Z czasem zaczęto opracowywać instrukcje i szczegółowe wskazówki na piśmie, aby Świadkowie w innych krajach mogli realizować podobny program. W USA działa obecnie ponad 100 Komitetów Łączności ze Szpitalami, w Kanadzie ponad 30, we Francji około 70, w Polsce w granicach 20, a dalsze zawiązują się w innych krajach na całym świecie.

 z książki Troska o rodzinę(1995):
Sieć Komitetów Łączności ze Szpitalami: Komitety te działają we wszystkich większych miastach i składają się z odpowiednio przygotowanych, doświadczonych osób, które na prośbę pacjenta będącego Świadkiem Jehowy występują w roli pośredników między nim a lekarzem. Zadanie Komitetów polega na rozwiązywaniu trudności, które powstają, gdy zdaniem lekarzy trzeba przetoczyć krew. Zespoły te pomagają rodzinie i lekarzowi leczącemu przez nawiązanie kontaktu ze specjalistami i ośrodkami medycznymi, mającymi doświadczenie w stosowaniu metod nie wymagających transfuzji. Z metod tych korzysta na całym świecie ponad 50 000 współpracujących z nami lekarzy. Członkowie Komitetów Łączności ze Szpitalami dysponują dużym zasobem informacji o dostępnych metodach alternatywnych. Gromadzą najnowsze artykuły na ten temat, publikowane w znanych czasopismach medycznych, i chętnie dostarczą je lekarzowi leczącemu. Mogą też pomóc w przekazaniu pacjenta w inne miejsce. Powiększająca się sieć Komitetów, których jest ponad 1000 na całym świecie, okazuje się bardzo pomocna zarówno lekarzom, jak i chorym.