24sty2016

Paczkomaty - wygodny wynalazek

Paczkomaty stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych usług kurierskich, które wiążą się z nerwowym oczekiwaniem na kuriera, stratą czasu oraz niejednokrotnie silnymi emocjami, jeśli mimo wszystko przesyłka nie dotrze na czas. Korzystając z usług Paczkomatów, możemy odebrać nasza przesyłkę o dowolnej porze dnia i nocy, ale jest pewien haczyk – mamy na to 72  godziny.

Czy to dużo? Zwykle tak; jednakże bywają przypadki, gdy nie mamy możliwości odebrania paczki w wyznaczonym terminie, bo np. wypadł nam nieplanowany wyjazd, dopadła nas choroba, albo, mając wiele obowiązków, po prostu o tym zapomnieliśmy. Co możemy zrobić w takiej sytuacji?

Przede wszystkim, należy mieć świadomość, że pierwszy SMS, informujący o 72 - godzinnym terminie odebrania paczki, zostaje wysłany w momencie, gdy kurier umieszcza ją w Paczkomacie. Mając jednak na uwadze, że odbiorca może po prostu zapomnieć o odebraniu paczki, firma po 48 godzinach wysyła kolejne przypomnienie, wysyłając kolejny SMS oraz e-mail.
Po upływie 72 godzin kurier zabiera naszą przesyłkę z Paczkomatu i zawozi ją obsługującego dany Paczkomat oddziału InPost. Jeżeli z jakiegoś powodu przegapiliśmy wyznaczone 72 godziny, na odebranie paczki z oddziału mamy jeszcze 11 dni (uwaga – w przypadku firmy Avon jest to 7 dni). Jeżeli w tym terminie nie zgłosimy się po nasza przesyłkę, zostaje ona odesłana z powrotem do nadawcy.

W praktyce 72 godziny trwają więc o wiele dłużej i, poza szczególnymi przypadkami losowymi, z reguły jesteśmy w stanie odebrać naszą przesyłkę.

Jeżeli jednak zależy nam na czasie i chcemy oszczędzić sobie wycieczki do oddziału InPost, warto pamiętać, że paczki wcale nie musimy odbierać osobiście. Paczkomat nie sprawdza przecież tożsamości osoby, która odbiera przesyłkę. Jeśli więc jesteśmy gdzieś daleko, wystarczy, że prześlemy znajomemu czy sąsiadowi swój nr telefonu oraz 6-cyfrowy kod odbioru , otrzymany od InPost SMS-em. Wówczas będzie on mógł w naszym imieniu odebrać przesyłkę, która spokojnie na nas poczeka.

Warto również wiedzieć, że jeśli koniecznie chcemy odebrać przesyłkę osobiście, możemy przedłużyć jej termin odbioru z Paczkomatu o 4 dni kalendarzowe. Jak to zrobić? Po upływie 48 godzin od dostarczenia paczki do Paczkomatu otrzymujemy SMS z informacją o możliwości przedłużenia terminu. Wystarczy odpowiedzieć na tę wiadomość, ale – co ważne – system zaakceptuje jedynie wiadomość wysłaną z numeru telefonu powiązanego z przesyłką.

Zobacz również

Paczkomat czy kurier?

Kupowanie w sklepach lub na aukcjach internetowych powoduje, że najczęściej musimy korzystać z jakiegoś pośrednika, który dostarczy nam towar. Powstaje więc pytanie, co jest bardziej...