24sty2016

Poczta Polska czy firma kurierska?

Coraz szybszy rozwój rynku zakupów internetowych powoduje, że równolegle rozwija się rynek usług kurierskich. Poczta Polska oraz prywatne firmy kurierskie stanowią dla siebie naturalną konkurencję i mają swoich zwolenników; trudno jednak nie zauważyć, że coraz więcej osób rezygnuje z usług poczty na rzecz kurierów. Czy pan listonosz już nam nie wystarcza? Prawda jest taka, że z kurierami jest tak samo, jak z busami: gdyby PKS wystarczyło, to nikt nie jeździłby busami. Ale nie wystarcza, więc rynek prywatnych przewoźników ma się dobrze. Co zatem powoduje, że firmy kurierskie podbijają rynek?

1. Szybkość

Poczta próbuje poprawiać terminowość przesyłek, ale mimo wszystko przegrywa z kurierami. Poczta Polska, w zależności od wybranej przez nas opcji, dostarcza przesyłkę w ciągu kilku ni. Ilu dokładnie? Różnie z tym bywa, ale faktem pozostaje, że reklamację związaną z niewykonaniem usługi możemy składać po upływie 14 dni od daty nadania paczki. W przypadku firm kurierskich paczka często zostaje dostarczona już następnego dni, choć nie zawsze stanowi to regułę.

2. Bezpieczeństwo

Poczta stanowi firmę o zasięgu krajowym, z tysiącami oddziałów, rozsianych po całej Polsce. Powoduje to, nieuniknione w tak wielkim przedsiębiorstwie, błędy generowane przez poszczególnych pracowników. W firmach kurierskich, kto re nie posiadają aż tak licznego personelu, zagubienia paczek zdarzają się o wiele rzadziej, a w razie wystąpienia takiego zdarzenia, procedura ustalenia winnego oraz udzielenie rekompensaty jest zwykle prostsza. Firmy kurierskie zapewniają więc wyższy poziom bezpieczeństwa dostawy, niż poczta.

3. Brak kolejek

Dla większości osób, wybierających kuriera zamiast listonosza, podstawową zaletą tego rozwiązania jest fakt, że kurier dostarcza przesyłkę do samych drzwi. Listonosz natomiast niekoniecznie – często zdarza się nawet, że dzwoni do drzwi domofonu jedynie po to, by wrzucić nam do skrzynki awizo, przez co jesteśmy zmuszeni udać się na pocztę i odstać w długiej kolejce ludzi załatwiających w okienku najrozmaitsze sprawy – od opłat abonamentu po kupno nowego kalendarza.

Dostawa pod same drzwi ma szczególnie duże znaczenie, jeżeli nasza przesyłka ma duże gabaryty bądź ciężar, a takę jeżeli mamy[problemy z poruszaniem się. Wówczas wrzucone do skrzynki awizo może wywołać co najwyżej nasza irytację, zaś dostawa przez kuriera gwarantuje, że niezależnie od wszelkich trudności, będziemy mogli odebrać zamówiony towar.

Zobacz również

Paczkomat czy kurier?

Kupowanie w sklepach lub na aukcjach internetowych powoduje, że najczęściej musimy korzystać z jakiegoś pośrednika, który dostarczy nam towar. Powstaje więc pytanie, co jest bardziej...