24sty2016

Paczkomaty – kiedy i jak odebrać przesyłkę?

Paczkomaty na stałe wpisały się już w topografię większości miast i miasteczek w Polsce. Nie każdy jednak wie, w jaki sposób można z nich korzystać i do czego właściwie służą?

Zacznijmy od tego, że Paczkomaty zastępują kuriera, ale tylko do pewnego stopnia. Oczywiście, ktoś dostarcza do nich przesyłki i jest to właśnie kurier, ale korzystając z tych sprytnych urządzeń, nie musimy na kuriera czekać, zaś on nie musi na nas polować. Po prostu, zamiast doręczać nam przesyłkę do rąk własnych, umieszcza ją w wybranym przez nas Paczkomacie, a my w wolnej chwili, wyciągamy ją stamtąd i niesiemy do domu. Aby jednak ktoś niepowołany nie mógł wyciągnąć naszej przesyłki, skrytka jest zabezpieczona odpowiednim kodem, który otrzymujemy w SMS-ie. Tyle w skrócie – jak dokładnie wygląda cała procedura?

Przede wszystkim, trzeba zrobić zakupy w sklepie internetowym. Dokonując zakupu, zostaniemy poproszeni o wybranie najlepszej naszym zdaniem opcji dostawy. Jeżeli chcemy odebrać paczkę w paczkomacie, powinniśmy zaznaczyć właśnie tę opcję.

Następnie zostaniemy poproszeni o podanie adresu i numeru telefonu kontaktowego oraz adresu poczty elektronicznej. Kolejnym etapem będzie wybranie najbardziej dogodnego dla nas Paczkomatu. Niekoniecznie musi być on najbliżej położony – być może bardziej będzie nam odpowiadało podjęcie paczki w drodze do pracy? Pełny spis dostępnych w danej lokalizacji Paczkomatów możemy znaleźć pod adresem https://twoj.inpost.pl/pl/znajdz-punkt-inpost

Skoro Paczkomat został wybrany, pozostaje nam zaczekać na powiadomienie o dostarczenie do niego naszej przesyłki. Kiedy tylko sprzedawca nada paczkę, zostaniemy o tym poinformowani drogą mailową. Kolejne powiadomienie otrzymamy w momencie, gdy nasza paczka znajdzie się w Paczkomacie. Wówczas zostanie do nas wysłany unikalny kod odbioru, składający się z sześciu cyfr. Kod będzie nam niezbędny, by otworzyć skrytkę, powinniśmy więc zachować go i mieć przy sobie, kiedy udamy się po odbiór naszej przesyłki.

Aby odebrać paczkę, wystarczy podejść do Paczkomatu i wstukać na ekranie swój numer kontaktowy (podany na początku, przy dokonywaniu zakupu) oraz sześciocyfrowy kod odbioru. Po prawidłowym wstukaniu wszystkich cyfr, odpowiednia skrytka otworzy się i będziemy mogli wyjąć z niej naszą paczkę.

Co niezmiernie istotne,na odbiór paczki mamy 72 godziny od momentu otrzymania informacji o jej dostarczeniu do wybranego Paczkomatu. Jeżeli z jakiegoś powodu nie możemy odebrać przesyłki w tym czasie, możemy poprosić kogoś zaufanego, by zrobił to za nas. Wystarczy, że będzie znał nasz numer telefonu oraz kod otwierający skrytkę.

Zobacz również

Paczkomat czy kurier?

Kupowanie w sklepach lub na aukcjach internetowych powoduje, że najczęściej musimy korzystać z jakiegoś pośrednika, który dostarczy nam towar. Powstaje więc pytanie, co jest bardziej...