24sty2016

Paczkomat czy kurier?

Kupowanie w sklepach lub na aukcjach internetowych powoduje, że najczęściej musimy korzystać z jakiegoś pośrednika, który dostarczy nam towar. Powstaje więc pytanie, co jest bardziej korzystne dla nas, jako konsumentów: skorzystanie z kuriera, czy odebranie paczki z Paczkomatu?

Obie formy dostawy mają swoje wady oraz zalety, wszystko zależy zaś od tego, co jest dla nas najważniejsze: czy jest to niska cena, wygoda, elastyczne godziny czy może jeszcze coś innego?

Prosto do domu

Dla niektórych klientów priorytetem jest, by towar został im dostarczony bezpośrednio do domu. Priorytetem jest w tym przypadku wygoda oraz uniknięcie stania w kolejkach, szukania miejsca na parkingu, a przede wszystkim – dźwigania zakupów. Dużą część tej grupy klientów stanowią osoby, mające (nawet okresowe) trudności z poruszaniem się, a także rodzice małych dzieci lub opiekunowie osób starszych. Najlepszą opcją dla tych klientów będzie więc skorzystanie z usług kuriera, który w wyznaczonym przedziale czasu dostarczy towar do samych drzwi.  Najlepsze firmy kurierskie stawiają ogromny nacisk na satysfakcję klienta, stosując szereg metod dostosowania czasu dostawy do planu dnia klienta, np. poprzez komunikowanie się telefoniczne lub za pomocą SMS. Przesyłkę bezpośrednio do naszych rąk może dostarczyć również listonosz, jednakże jeśli nie zastanie nas w domu, to w odróżnieniu od kuriera nie będzie starał się dotrzeć do nas kolejnego dnia, ale zostawi awizo i będziemy zmuszeni udać się na pocztę i odstać w kolejce, by odebrać swoją przesyłkę.

Niskie koszty

Cena dostarczenia paczki zależy od szeregu czynników, przy czym do najważniejszych z nich należy waga. Lekką paczkę pocztową listonosz dostarczy nam za kwotę rzędu 10-17zł, zaś brokerowi zapłacimy za ę samą przesyłkę 13-20 zł. Natomiast przesłanie paczki do Paczkomatu kosztuje 9-13 zł, jest więc najtańszą formą dostarczania przesyłek. 

Elastyczne godziny

Coraz bardziej cenimy swój czas, więc oczekiwanie na spóźnionego kuriera, krążącego gdzieś po mieście, albo stanie w długim ogonku w urzędzie pocztowym staje się czystą stratą. W takim przypadku najlepszą opcją jest skorzystanie z Paczkomatów, w których przesyłkę możemy odebrać o dogodnej dla nas porze, przez całą dobę. Mamy na to 72 godziny od momentu dostarczenia paczki do konkretnego Paczkomatu. Co więcej, nie musimy też odbierać paczki osobiście – może to za nas zrobić zaufana osoba, której przekażemy SMS z kodem.

Terminowość

Prawda jest taka, że wszystkim przewoźnikom zdarzają się od czasu do czasu nieprzewidziane opóźnienia. Najwolniejsza jest Poczta Polska, gdzie na przesyłkę musimy czekać kilka dni. Natomiast Najlepsze firmy kurierskie dostarczają już w ciągu 1-2 dni od daty nadania. Podobnie szybkie są Paczkomaty, gdzie przesyłka najczęściej oczekuje na nas już na drugi dzień od momentu jej nadania, choć nie jest to regułą.

Zobacz również

Najlepsze firmy kurierskie w Polsce

Na polskim rynku istnieje wiele firm kurierskich, różniących się nie tylko zakresem usług i zasięgiem działania, ale przede wszystkim ceną i poziomem świadczonych usług. Niekwestionowanymi...